Bezohlední a nebezpeční, taková slova nejčastěji zaznívali od strážců z Lesů města Brna (LMB) na adresu motorkářů a čtyřkolkářů, kteří řádili na cestě od Šmelcovny na Hálův mlýn. Případy v nedávné době eviduje nejen brněnští lesníci, ale také správci Chráněné krajinné oblasti (CHKO) v Moravském krasu a mnozí další.
O pořádný rozruch se postarali milovníci rychlých kol obzvláště v brněnských lesích, kde se ochráncům podařilo ilegální jízdu zdokumentovat. Na pořízených fotografií je například vidět, jak se po lesní cestě prohání motorka bez registrační značky, před níž rychle uskakuje rodina i s kočárkem. Podle Andreji Musilové z LMB navíc podobných případů v poslední době přibývá. Navíc je často nemožné případného viníka potrestat, protože rychle zmizí. „Bezohlednost motorkářů i čtyřkolkářů se zvyšuje i v souvislosti se zavřenými areály, kde by mohli legálně jezdit. Ohrožují nejen návštěvníky lesa, ale hlukem a jízdou i mimo cesty plaší zvěř, která na jaře klade mláďata. Ničí mladé porosty, kde vyjíždějí terénní zářezy a obnažují povrch erozí,“ popisuje Musilová. Někteří jezdci i kolaři navíc ořezávají větve a upravují si terén pro vlastní potřebu. Lesníci proto pravidelně vynakládají peníze na údržbu cesta. Podobné případy hlásí také CHKO Moravský krasu, kde už mají s nelegálními výlety motoristů bohaté zkušenosti.
„Nejvíce případů evidujeme v jižní části krasu, která přiléhá k Brnu. Má na to nepochybně vliv právě blízkost velkého města a neustále rozrůstajících se obcí v okolí. Problémy s jezdci máme ale i v dalších částech území. Loni se jsme například objevili jezdce na čtyřkolce u Macochy nebo u Habrůvecká bučiny,“ tvrdí strážce přírody z Moravského krasu Antonín Tůma, podle nějž se jedná o celorepublikový problém.
Právě kvůli neukázněným řidičům povolává tamější správa do akce přes léto také posily. Pomáhají strážci ze školního lesního podniku Křtiny, jenž spadá pod Mendelovu univerzitu, nebo policisté. Sankce se udělují prostřednictvím stráže přírody Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, jež v krasu působí. Výše pokuty se odvíjí od situace i závažnosti přestupku. Zpravidla se pohybuje částka v řádech tisíců korun. Maximální hranice činí 10 tisíc korun. Další postup záleží také na policii. „V případě zjištění přestupkového jednání po zadokumentování přestupku čeká neukázněné řidiče sankce formou pokuty nebo postoupení věci příslušnému správnímu orgánu,“ uvádí policisté.
Datum: 10. 05. 2021, Zdroj: brnenskadrbna.cz